۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید
۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

جهت یافتنِ بهترین توزیع لینوکس لازم است در ابتدا با تفاوت نسخه های لینوکس بیشتر آشنا شویم. سپس از بین توزیع‌های لینوکس، بهترین توزیع لینوکس (مثلا بهترین توزیع لینوکس ۲۰۱۹) را انتخاب کنیم.

مروری بر تاریخچه نسخه های لینوکس

لینوکس در واقع یک بسته (Package) سیستم عاملِ کامل، نیست. در واقع مفهوم واقعی که از لینوکس وجود دارد، این است که، لینوکس فقط یک هسته یا Kernel سیستم عامل است. این هسته، در سال ۱۹۹۱ توسط “Linus Torvalds” تولید شد. پیش از این که Linus Torvalds اقدام به ساخت Kernel لینوکس بکند، بسیاری از برنامه نویسان اپلیکیشن هایی را که توسط Kernel مدیریت می‌شد را تولید کرده بودند، اما نتوانسته بودند یک Kernel منسجم تولید کنند. Kernel که در نهایت به یک سیستم عامل منسجم ختم شود. تا این که Linus Torvalds کرنلی ساخت، که اسم آن را Linux گذاشت.

سیستم عامل لینوکس به دلیل ماهیت متن باز (Open Source) بودن خود، باعث شده نسخه های مختلف لینوکس همانند دبیان یا اوبونتو یا … ایجاد شود. هرکدام از این توزیع‌های لینوکس، توسط شرکت‌های مختلفی توسعه داده شده‌اند. در این مقاله ما به مقایسه توزیع های لینوکس خواهیم پرداخت و در خصوص اینکه کدام لینوکس بهتر است، بحث می‌کنیم. همچنین به تفاوت نسخه های مختلف لینوکس نیز اشاره خواهد شد.

بهترین سیستم عامل لینوکس چیست؟

در نظر داشته باشید چیزی به عنوان بهترین سیستم عامل لینوکس وجود ندارد. زیرا هرکدام از نسخه های مختلف لینوکس، برای هدف خاصی ایجاد شده‌اند و شما می‌بایست بر اساس نیاز خود سنتوس، دبیان یا اوبونتو یا خیلی از نسخه‌های دیگر لینوکس را، انتخاب کنید.

لینوکس سیستم عاملی بود که افراد یا شرکت‌های مختلف، مجموعه ای از App ها را در کنار کرنل Compile می‌کردند و آن را به عنوان یک بسته استفاده می‌کردند. این روند ادامه داشت تا این که ۳ شرکت بزرگ اقدام به تولید بسته های بسیار منسجم همراه با ارائه پشتیبانی‌های فوق العاده کردند.

  • RedHat
  • Debian
  • Slackware
5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید
۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

بعد از این که این ۳ شرکت بزرگ، بسته‌های خود را تولید کردند، تمامی توزیعاتی که پس از آن بر اساس لینوکس تولید می‌شود زیر مجموعه‌ای از یکی از ۳ توزیع اصلی بالاست.

حالا اگر قصد نصب لینوکس را به عنوان سیستم عامل خود دارید (پیشنهاد می‌شود مقایسه ویندوز و لینوکس را، مطالعه نمایید) بایستی یکی از توزیعات موجود را بر اساس نیاز خود انتخاب و نصب نمایید. همچنین می‌توانید از Linux From Scratch برای جمع آوری و تولیدِ یک توزیع جدید لینوکس، استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی بهترین توزیع های لینوکس پرداخته و تفاوت نسخه های مختلف لینوکس را خواهیم گفت. همچینین در ادامه به سوالات شما عزیزن نظیر کدام نسخه اوبونتو بهتر است یا فدورا از ابونتو ارجحیت دارد یا خیر پاسخ خواهیم داد. جهت یافتن اینکه کدام نسخه لینوکس بهتر است لازم است در ابتدا با نسخه‌های مختلف لینوکس بیشتر آشنا شویم. سپس از بین توزیع های لینوکس بهترین سیستم عامل لینوکس را انتخاب کنیم.

به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه کامند مرگبار لینوکس مطالعه نمایید.

Ubuntu

اوبونتو (Ubuntu) احتمالا شناخته شده ترین توزیع لینوکس، در دنیا می‌باشد. این سیستم عاملِ توزیعی بر اساس Debian می‌باشد. اما منبع Repository های نرم افزاری خودش را دارد و از Repository های Debian استفاده نمی‌کند. بسیاری از نرم افزار‌های درون آن، با نرم افزار‌های Repository های دبیان، در حال سینک شدن است. نکته ای که در مورد اوبونتو قابل توجه است این است که، کامل‌ترین Repository را بین تمامی توزیع های لینوکس، در اختیار دارد.

پروژه Ubuntu تمرکز خود را روی تولید نسخه‌های Desktop و server مستحکم گذاشته است تا کاربر آن، تجربه کاربری قابل قبولی از این سیستم عامل  داشته باشد. در نتیجه، هیچ ترسی از تولید تکنولوژی های جدید و کاملا سفارشی، جهت افزایش حسِ بهتر تجربه کاربری، ندارد.  Ubuntu از رابط کاربری GNOME 2 استفاده می‌کرد اما، در حال حاضر از رابط کاربری شخصی خودش با نام  Unity استفاده می‌کند. اوبونتو تنها شرکتی است که از graphical server خود با نام Mir استفاده می‌کند در حالی که بقیه توزیعات لینوکس از Wayland استفاده می‌کنند.

اوبونتو همواره سیستم عامل به روزی بوده است.  او وعده ارائه یک نسخه جدید را در هر ۶ ماه یک بار داده است.  هر ۲ سال یک بار هم یک نسخه با پشتیبانی طولانی مدت (Long Term Support) ارائه می‌دهد. در حال حاضر که این مقاله نوشته می‌شود، نسخه ۱۶ LTS آن نیز، ارائه شده است.

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید
۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

Linux Mint

Mint یک توزیع لینوکس بر اساس Ubuntu است، که از همان repository های Ubuntu هم استفاده می‌کند، بنابراین Package های نرم‌افزاری مشابهی برای هر دو، در دسترس می‌باشد. بصورت کلی mint یک توزیع جانبی است، که تمرکز زیادی روی codec های رسانه‌ای داشته است که Ubuntu آنها را بصورت پیش‌فرض، در توزیعات خود قرار نداده است.

این توزیع در حال حاضر هویت خود را در اختیار دارد. شما نمی‌توانید رابط کاربری unity که در Ubuntu قرار دارد را در آن پیدا کنید. در عوض می‌توانید از رابط‌های کاربری Cinnamon یا MATE در آن، استفاده کنید. mint روال آهسته‌تری در رابطه با بروز رسانی دارد. mint  از نصب اتوماتیک آپدیت‌های ضروری پشتیبانی نمی‌کند. همین مورد باعث شده است که، برخی از توسعه دهندگان Ubuntu این توزیع را نا امن بخوانند.

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

Debian

Debian سیستم عاملی است که از نرم افزار‌های Open-Source رایگان، تشکیل شده است. پروژه Debian از سال ۱۹۹۳ در حال تولید نرم افزار می‌باشد و همچنان نسخه‌های جدیدی ارائه می‌کند. اما Debian بصورت کلی، به حرکت آهسته و پیوسته معروف می‌باشد. سرعت به روز رسانی آن، کمتر از سیستم عامل‌هایی نظیر Ubuntu و Mint می‌باشد. این امر Debian را Stable کرده است که برای برخی سیستم‌ها، بسیار مناسب است.

اصولا ابونتو برای ایجاد بستری پایدار‌تر و به روز رسانی‌ها و بهینه سازی‌های سریع‌تر، براساس Debian به وجود آمد. بسته بندی نرم افزار‌ها در کنار هم در یک محیط user-friendly اتفاق می‌افتد، که به روز رسانی‌های سریعتری را، ارائه می‌دهد.

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

Fedora

فدورا یک پروژه با تمرکزبر روی نرم افزار های رایگان است. شما نمی‌توانید راهکاری ساده، جهت نصب درایور‌های گرافیکی روی آن پیدا کنید. هر چند که Repository های غیر رسمی در دسترس هستند و این امکان را فراهم می‌کنند، اما همچنان به سادگی توزیع‌های دیگر نیست. فدورا، یک سیستم عامل  bleeding edge (لبه تکنولوژی که گاهی پیش مرگ! می شود.) می‌باشد و شامل آخرین ورژن از نرم افزار‌ها است. به این دلیل، از عبارت پیش مرگ، نام برده شد که آخرین آپدیت‌هایی که در فدورا قرار داده می‌شود، در واقع در محیط واقعی تست می‌شوند. در صورتی که تست موفقیت آمیز بود در Red Hat Enterprise Linux قرار می‌گیرد.

بر خلاف اوبونتو، فدورا رابط کاربری شخصی خودش را تولید نکرده است. به جای آن پروژه فدورا از نرم افزار upstream استفاده می‌کند. این رابط کاربری، پلتفرمی را فراهم کرده‌است که، تمام آیتم‌های upstream را در کنار هم داشته باشد. بدون این که خودش، ابزار خاصی را به آن اضافه کند. فدورا بصورت پیش فرض از رابط کاربری GNOME 3 استفاده می‌کند.

فدورا توسط Red Hat پشتیبانی می‌شود و یک بنیاد متعلق به پروژه Red Hat Enterprise Linux می‌باشد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، فدورا یک سیستم عامل bleeding edge است و هیچ نسخه از آن بصورت طولانی پشتیبانی نمی‌شود. خود شرکت Red Hat پیشنهاد می‌کند از نسخه‌های Enterprise یعنی Red Hat Enterprise Linux استفاده کنید.

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

CentOS / Red Hat Enterprise Linux

“Red Hat Enterprise Linux” یک پروژه بزرگ سیستم عامل لینوکس است که برای هر دو منظور desktop و Server  طراحی شده‌است. نسخه‌ی سرور آن، در سرویس‌دهی سرویس‌های میزبانی وب لینوکس استفاده می‌گردد. در همین جا باید اشاره کنیم که امروزه در کشور به دو صورت هاست لینوکس خارجی و ایرانی این سرویس ارائه می گردد.

. Red Hat Enterprise Linux بر پایه پروژه فدورا، تولید شده‌است. با این تفاوت که پلتفرم آن بصورت کاملا پایدار و با پشتیبانی‌های طولانی مدت، طراحی شده است. تفاوت عمده آن با فدورا این است که، فدورا را به عنوان نسخه تستی خود قرار داده است.  رفعِ عیب نرم‌افزار‌ها را به جز تست، در آزمایشگاه‌های خود در فدورا و محیط واقعی انجام می‌دهد.

زمانی Red Hat Enterprise Linux بصورت رایگان ارائه می شد اما از زمانی که این شرکت تصمیم گرفت که License پولی روی آن قرار دهد پروژه CentOS شروع به کار کرد. با توجه به این که Red Hat از لایسنس نرم افزار GPL تبعیت میکرد الزاما باید همچنان Red Hat Enterprise Linux را به‌صورت متن باز ارائه می‌دادند. از این رو CentOS اقدام به تهیه یک نسخه از آن می‌کند و آن را بدون لایسنس پولی، در اختیار همگان قرار می‌دهد! در واقع CentOS یک نسخه رایگان از Red Hat Enterprise Linux می‌باشد. در حال حاضر نیز این دو شرکت با هم شروع به همکاری کرده اند و CentOS بخشی از Red Hat شده است.

5 توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید

بصورت کلی هر کدام از توزیع های لینوکس با هدف  خاص و بازار هدف خاصی به وجود آمده اند. در صورتی که قصد نصب یکی از Distro های لینوکس را دارید، می‌توانید نیم نگاهی به توزیع های مختلف لینوکس که در بالا گفته شد بیندازید.امیدواریم بعد از مطالعه این مقاله بتوانید بهترین نسخه لینوکس را مطابق با نیازمندی خود انتخاب کنید.

صفحه اصلی

اخبار ارزهای دیجیتال

۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید۵ توزیع پر طرفدار لینوکس را بشناسید