۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز که درباره آنها چیزی نمی دانید

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

حتی اگر برای یک بار هم اقدام به تهیه هاست کرده باشید، قطعا در اولین قدم خود با پرسش “تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در چیست و هاست ویندوز یا لینوکس” مواجه شده اید. این سوال ابعاد مختلفی را در بر می­‌گیرد. برای آنکه با ماهیت هرکدام از این دو نوع میزبانی و مزایا و معایب آن‌ها آشنا شویم، نیاز است که هرکدام از این بخش‌­ها به صورت جداگانه بررسی شوند.

هاست لینوکس چیست ؟

اگر سیستم عامل استفاده شده بروی هاست، لینوکس باشد به آن هاست لینوکس می گویند. که البته می تواند یکی از توزیع­‌های لینوکس همانند Centos، Ubuntu، CloudLinux و … باشد.

هاست ویندوز چیست ؟

اگر سیستم عامل استفاده شده بروی هاست، ویندوز باشد به آن هاست ویندوز می گویند. هاست ویندوز نیز از سیستم عامل شرکت مایکروسافت به نام Windows Server استفاده می کند. که معمولا با سال انتشار آن نسخه، همانند ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۲ شناخته می شود.

مزایا و معایب سرویس با توجه به تفاوت هاست ویندوز و لینوکس

در بررسی تفاوت هاست لینوکس و ویندوز آنچه که با توجه به نام این دو نوع هاست قابل برداشت است، سیستم عامل استفاده شده در سرور آن‌هاست.

هرکدام از این سیستم عامل‌­ها امکانات و بستر خاص خود را برای یک سرور میزبان فراهم می کنند که با توجه به شرایط و نیاز کاربرها مزایا و معایب مشخصی دارند. این شرایط را می‌­توان در بخش‌­های زیر بررسی کرد:

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

۱- تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در وب سرور

آنچه که شما به عنوان یک وب سایت می شناسید و با اجرای نام دامنه در مرورگر خود مشاهده می کنید، ماحصل یک مجموعه فرایند است که توسط وب سرور بر فایل‌­های وب سایت انجام می شود، تا نتیجه ای را حاصل کند که در مرورگر قابل مشاهده باشد.

وب سرور را به نوعی می­‌توان یک بستر نرم افزاری در نظر گرفت که این وظیفه را بر عهده دارد. پس می­‌توان نتیجه گرفت که با توجه به نقش وب سرور، یک انتخاب صحیح چقدر می تواند در صحت عملکرد وب سایت تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد.

از معروف ترین وب سرورهای لینوکسی می توان به Apache، NginX و LiteSpeed اشاره کرد که هر شرکت هاست بسته به نوع نیاز و پیکربندی سرورهای خود، پلان­‌هایی ارائه می دهد که از این وب سرورها استفاده می کنند.

وب سرور استفاده شده در ویندوز سرور نیز IIS است که با توجه به همان نسخه های مختلف ویندوز سرور ورژن­‌های متفاوتی دارد. به عنوان مثال در ویندوز سرور ۲۰۱۶ از IIS10 و در ویندوز سرور ۲۰۱۲ از ورژن IIS8 پشتیبانی می شود.

مهمترین مسئله در انتخاب وب سرور، زبان برنامه نویسی است که وب سایت با آن طراحی شده است. اگر وب سایت با زبان­های ASP و یا ASP.net طراحی شده باشد تنها در یک سرور ویندوزی قابل راه اندازی خواهد بود. اما در صورتی­‌که از زبان‌­هایی همانند PHP، Python، Perl و… استفاده شده باشد، برخلاف باور عام، هم در سرور ویندوزی و هم لینوکسی قابل بارگذاری خواهد.

این مورد کاملا بستگی به پیکربندی سرور توسط شرکت میزبان دارد. به صورت پیش فرض، پیکربندی سرورهای لینوکسی برای پشتیبانی از این زبان­‌ها مناسب­‌تر بوده و بازدهی بهتری ارائه می دهند. به عنوان مثال، CMSهای معروف دنیا همانند WordPress و Joomla با استفاده از زبان محبوب PHP نوشته شده اند.

اگر وب سایت شما نیز از این دسته است، این نکته مهم را در نظر داشته باشید که وب سایت­‌های نوشته شده با PHP به علت تعامل بهتری که با وب سرورهای لینوکسی دارند، بازدهی مناسب­‌تری در یک سرور لینوکسی خواهند داشت.

۲- تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در دیتابیس سرور

یک وب سایت در کنار فایل‌­های خود، بسته به نحوه طراحی، از دیتابیس نیز استفاده می کند. دو دیتابیس MicroSoft SQL Server و MySQL در این بین از سایر رقیبان خود معروف‌­تر هستند. دیتابیس MSSQL تنها در سرور ویندوزی قابل ارائه است.

اما MySQL را می‌­توان هم در ویندوزی و هم در لینوکسی راه اندزای کرد. (اخیراً شرکت مایکروسافت نسبت به ارائه نرم افزار SQL Server متناسب با سیستم عامل های لینوکسی نیز اقدام کرده است. اما همچنان پایداری لازم را نسبت به سیستم عامل ویندوز ندارد). MySQL همانند PHP پردازش بهتری در سرورهای لینوکسی دارد.

همچنین از آنجاکه اکثر سایت‌­های مبتنی بر زبان برنامه نویسی PHP از MySQL به عنوان دیتابیس استفاده می کنند، ترجیح طراحان وب سایتی که از زبان PHP استفاده می کنند بر تهیه یک سرویس لینوکسی است.

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

نکته: مد نظر داشته باشید، ارائه MySQL و PHP در سرورهای ویندوزی نیز کاملا امکان پذیر است. به عنوان مثال، هاست ویندوز ایران  و هاست ویندوز خارج به صورتی پیکربندی شده اند که بتوانند به خوبی این سرویس‌­ها را ارائه دهند.

۳- تفاوت هاست ویندوز و لینوکس در میل سرور

امکان استفاده از سرویس ایمیل تقریبا در تمامی پلان‌­های ارائه شده توسط شرکت­‌های هاستینگ وجود دارد. این سرویس، هم در سرورهای ویندوزی و هم لینوکسی قابل ارائه است.

آنچه که نوع سرویس‌­دهی ایمیل را در هاست لینوکس و ویندوز متمایز می کند، ماهیت اپلیکیشین­‌هایی است که این وظیفه را بر عهده دارند. یک میل سرور مجموعه ای است از سرویس‌های مختلف. از این جمله می توان به SMTP ،IMAP ،POP3 و … اشاره کرد، که در یک سرور لینوکسی هر کدام از این سرویس‌ها توسط یک اپلیکیشن اجرا و مدیریت می شوند.

در ویندوز شرایط قدری متفاوت است. معمولا یک اپلیکیشن مشخص همه وظایف را بر عهده دارد. از میل سرورهای معروف ویندوزی می توان به SmarterMail، MailEnable و Kerio Connect اشاره کرد. با توجه به مجمتع بودن امکانات ایمیل در ویندوز، بعضا مدیریت این سرویس نسبت به لینوکس آسانتر و بهینه تر است. در عین حال امکانات ارائه شده در میل سرورهای ویندوزی نسبت به شرایط مشابه در لینوکس بسیار بیشتر و متنوع تر است.

۴- تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در کنترل پنل­­‌ها

به علت مجبوبیت بیشتر سرویس‌­های لینوکسی، پنل­‌های آن نیز شناخته تر شده هستند. در این بین می­ توان به Cpanel، Plesk، DirectAdmin به عنوان معروفترین‌­ها اشاره کرد.

از پنل‌­های رایج ویندوزی نیز می‌­توان به Plesk، SolidCP و WebsitePanel اشاره کرد.

همانطور که متوجه شدید در بین شرکت‌­های مشهور سازنده پنل، تنها Plesk نسبت به ارائه­‌ی پنل هم برای ویندوز و هم برای لینوکس اقدام کرده است.

مقایسه تفاوت هاست لینوکس با هاست ویندوز از لحاظ پنل‌­ها عملا کاری بیهوده است. زیرا هرکدام براساس ساختار و امکانات قابل ارائه همان سیستم عامل ساخته شده اند و نمی­‌توان این مورد را ملاک برتری برای یک هاست دانست.

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

۵- تفاوت هاست لینوکس و ویندوز در امنیت

شاید یکی از دلایلی که باعث محبوبیت بیشتر هاست­‌های لینوکسی شده است، معروف بودن سیستم عامل لینوکس به داشتن امنیت بیشتر است. از دید فنی این ادعا هیچگاه رد و یا تایید نشده است و موافقان و مخالفان آن نیز دلایل خاص خود را ارائه می دهند. اما تمام متخصصین بر یک مورد توافق نظر دارند؛

نحوه پیکربندی یک هاست توسط مدیر سرور و انجام بررسی‌­های دوره ای امنیتی و استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای مربوطه، بسیار مهمتر از ویندوزی و یا لینوکسی بودن آن هاست است. پس دقت کنید که پیش از تهیه یک هاست، از انجام موارد یاد شده توسط شرکت مربوطه اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردم که جامع ترین توضیحات فرق هاست لینوکس و ویندوز را ارائه دهیم. اما با توجه به گستردگی جزئیات و سناریوهای مختلف درخواستی از سمت کاربران، ممکن است مواردی از قلم افتاده باشد.

در صورتی‌که همچنان سوالاتی در ذهن شما باقی مانده، و یا به راهنمایی­‌های بیشتر به جهت انتخاب سرویس هاست لینوکس یا ویندوز نیاز دارید، فرصت را از دست ندهید و هم اکنون با شماره ۳۲۲۱۳۹۳۳-۰۵۱ تماس بگیرید تا با توجه به شرایط، مناسب‌ترین پلان توسط کارشناسان داده پردازان مه خاتون به شما پیشنهاد شود.

صفحه اصلی

اخبار ارزهای دیجیتال

۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوزر۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوزر۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز۵ تفاوت هاست لینوکس و ویندوز